Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
LED - диоди за стоповете, как да се направят ?????? 
Автор Съобщение
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение LED - диоди за стоповете, как да се направят ??????
Купих си светодиоди и една печатна платка (разграфена на дупки)
и си мислех да вържа по 5 последователно, на няколко реда та тока да им е някъде в границите.
Да ама като четох в нета и нещо почнах да се бъркам (защото колкото повече четох, толкова повече ми ставаше мътно) че например акумулатора ако е 40 а/ч и ще се прецакат диодите, на който им трябвало някъде около
10 ма/ч - и се слагало съпротивление от 60 ома (ама нали съпротивлението намалява тока от например 14 на 12 волта - или е тука вече се бъркам)
И другото дето ми е адски трудно - разглеждах някакви схеми за електронно реле на мигачите (ама то толкова сложно че е по-лесно да сглобя 1 трабант) трябва ми едно реле защото мигачите ще са ми с диоди също.
Може ли някой да ми каже как най-лесно да си направя (или купя) ?
А и на мигачите на огледалата имам 1 ред диоди ,като излизат 3 кабела (два + + и един -) като когато се подаде напрежение на единия + светят половината и като се подаде напрежение да другия + светят другите, но ако се подаде напрежение на двата + не светят всички (тука става някаква какафония)
Помагайте ако можете пък аз ще ви покажа със снимки как е станало :)

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Последна промяна j_totkow на Понеделник, 29.06.2009 г. 09:39 ч., променена общо 1 път

Петък, 29.05.2009 г. 19:21 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Аз не обясних както трябва :(
Тея китайци като са ги правили огледалата нещо не са го измислили както трябва:
Значи имам 3 извода, два + + и един - , като се подаде ток на единия плюс(подавам +) - светят половината диоди, а като се подаде ток на другия плюс(пак подавам +) - светят другите диоди, а като се подаде ток на двата плюса (подавам пак +) не светят всички диоди :( (светят само половината от първия плюс)( на плюсовете подавам +, на минусите -,като минусовата жица си седи на минуса постоянно включен)
това са го направили с някаква идея самия мигач да мига по 2 пъти (като му е подадено сигнал и затова ми трябва електронно реле което да пуска по два различни сигнала + когато например завивам надясно или наляво - незнам дали ми схващате идеята, или ако не може да се направи ще трябва да слагам 2 електронни релета и с тях да синхронизирам мигачите на огледалата, а и не искам да ги побългарявам и да ги отварям та да ги направя да светят всички светодиоди едновременно)

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Събота, 30.05.2009 г. 08:59 ч.
Профил
Кандидат-фен
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:06 ч.
Мнения: 326
Skype: kolestral
Automobile: Wartburg 353
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
С последователно свързване на 5 диода няма да стане работата или поне няма да е надеждно. Аз пробвах така като си правих осветление на километража и посветиха няколко часа преди да изгорят. Трябва да се измисли схема със съответните съпротивления, за да не горят диодите. Ето тук можеш да си изчислиш съпротивленията и да избереш съответната схема на свързване. Съветвам те да използваш светодиоди с голям ъгъл на светене като тези на снимката в темата ми за осветление на километража, защото обикнеовените, които концентрират светлината вероятно ще блестят доста на каращите зад теб.

_________________
GameOn


Събота, 30.05.2009 г. 11:55 ч.
Профил WWW
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
На печатната платка дето я взех сложих 20 светодиода като на всеки един сложих по 1000 ома съпротивление (като подавах от захранването на компа 14 волта на диодите отиваха 2.5 волта) светят много ярко и чак ме болят очите ако гледам 2-3 секунди :)
Дотук всичко е ОК, но съпротивленията започват да загряват след продължителна работа - има ли възможност да се запали нещо или да изгори ако продължават да светят (не искам да им пробвам възможностите)
Искам да ви попитам те това ограденото с червеното какво означава (иначе си взех същите съпротивления като на картинката дето ми го определи схемата (кафяво,черно,червено и мисля че е златисто последното ми кръгче)
Изображение

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Вторник, 02.06.2009 г. 09:32 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти
Аватар

Регистриран на: Неделя, 10.02.2008 г. 03:29 ч.
Мнения: 125
Местоположение: Казанлък
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Резисторите имат два основни параметъра, единият е стойността или съпротивлението: ом , килоом, мегаом. Другият важен параметър е разсейваната мощност: ват.Мощността зависи от размера и вида на резистора, като най-често използуваните резистори са с мощност 0,125; 0,25; 0,5; 1; 2; 5; и 10 вата.Та на въпроса,ограденото с червено означава,че сметната мощност при тези изисквания е 0,15 вата. По стандарт най близката по голяма мощност е 0,25 вата.Ако си сложил по малки резистори ще греят и може да прекъснат.

_________________
Жена и ръжда тръгнат ли спиране няма.


Сряда, 03.06.2009 г. 00:35 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Tърсих, търсих как да разбера колко вата са мойте (защото в магазина мацката едва ли ще знае - нищо лично, но и нямам грам доверие) и попаднах на една схема - така ли се определят (по размера им) :)
Изображение

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Сряда, 03.06.2009 г. 14:06 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 01:35 ч.
Мнения: 643
Местоположение: Варна
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Не - по цветовото обозначение ;) Трябва да се разровя из тетрадките от 10-ти клас кой цвят за какво беше... :)

_________________
Прави к'вот трябва, пък да става к'вот ще!
Изображение


Понеделник, 08.06.2009 г. 12:42 ч.
Профил ICQ
Знае всичко за двутактовите
Аватар

Регистриран на: Вторник, 05.02.2008 г. 23:26 ч.
Мнения: 2554
Местоположение: София
Skype: vasil166
Automobile: Trabant
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Какви тетрадки бе, има google за тая работа.

http://samengstrom.com/nxl/3660/4_band_resistor_color_code_page.en.html

_________________
МВ-7. Парапети, сенници, щори, слънчеви бойлери


Вторник, 09.06.2009 г. 00:03 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Ем браво момчета за цветовия код, ама то омовете са ми ясни.
Самите съпротивления имали и мощност (w) - и тя зависела според размера на диода(мойте са 6 мм дълги), следователно последната снимка дето съм качил, по нея се определят ватовете (само исках да бъда сигурен на 90 % дали е така и затова ви питах)
А мойте че си греят си греят, но нали разсейват мощност (ще ги оставя малко повече да пробвам докъде ще стигнат и дали мога да сложа тигана и да пръжна някое яйце)
Възможно е и захранването нещо да се товари че да греят (де да го знам китаеца колко е читав)
И друг факт - диодите светят толкова ярко че 3 секунди гледане в тях се равнява все едно съм заварявал с електрожена (аз че купих най-ярките от магазина ама чак пък толкова) мерих им волтовете дето им припкат - някъде към 2.4 (ама мултицета ми сдаде багажа понеже не съобразих с една работа и [smilie=blowup] ...... сега си показва някакви измислени завишени стойности) :)


Вторник, 09.06.2009 г. 09:01 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED-диоди за стоповете, как да се направят ??????
Вчера след няколкочасови тестове коя жица къде да сложа, се получи нещо....

Мигачите на огледалата са готови, остава да сложа плочките с червените диоди на стопа и съм готов засега със светодиодните стопове.По натам ще взема жълти диоди и бяли мигачи и ще си направя всичко от светодиоди (навсякъде където има лампичка ще бъде сменена със светодиод - това го правя от гледна точка за да се намали консумацията)

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Понеделник, 29.06.2009 г. 09:31 ч.
Профил
Ентусиаст

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 01:47 ч.
Мнения: 741
Местоположение: Русе
Мнение Re: LED - диоди за стоповете, как да се направят ??????
Супер! А може ли да покажеш снимки? :roll:


Понеделник, 29.06.2009 г. 22:37 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED - диоди за стоповете, как да се направят ??????
За кое по-точно снимки?
Аз мисля чак когато направя стоповете и да постна снимчици с обяснения.
Иначе ето как стават диодите на стопа, за габаритите ще сложа едни други, а за мигача сега е оранжева 12в крушка и по натам светодиоди.
Изображение
ето как светят
Изображение
П.П. А нали най-отдолу беше стоп светлината или се бъркам (и да е другаде беше вече)

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Понеделник, 29.06.2009 г. 22:53 ч.
Профил
Ентусиаст

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 01:47 ч.
Мнения: 741
Местоположение: Русе
Мнение Re: LED - диоди за стоповете, как да се направят ??????
doofus написа:
Аз мисля чак когато направя стоповете и да постна снимчици с обяснения.

Ще чакаме. :wink:
ПП Ето един Вартбург с подобни стопове
Изображение


Вторник, 30.06.2009 г. 18:08 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: LED - диоди за стоповете, как да се направят ??????
Ето как станаха:
Изображение
Извинявам се за качеството на снимките, но вечер и с телефон, така се получава
Изображение
Тук се вижда в дясно горе отраженията на светодиодите и понеже телефона не може да покаже на истинско как изглеждат самите стопове, когато светят, можете да си го представите като гледате отражението.
Изображение
А тук са габаритите, светят малко по-слабичко, но в магазина нямаха от ярките и взех такива с по-малък интензитет.
Изображение
Крайната интервенция ще бъде когато закупя от ярките жълти светодиоди и заменя крушките, но засега ще кара така.
Ако някой иска повече подробности за да си направи мога да му помагам и насочвам :)

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Понеделник, 06.07.2009 г. 14:46 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Неделя, 11.10.2009 г. 10:14 ч.
Мнения: 34
Местоположение: pernik
Skype: radoslav.bogdanov
Automobile: трабант
Мнение Re: LED - диоди за стоповете, как да се направят ??????
Здравей,Колега и похвали за стоповете аз също мисля да сложа но при мен ще е на обща платка стоп мигач и габарит .Само ме притеснява че,като сложа диоди на мигача и ще беря ядове :) :D защото се е..ва релето иначе мисля че ,ще стане много красиво ще го нарисувам колкото мога и ще го сложа тук(ако може разбира се ) за да го видиш и кажеш мнение и да им е от полза :)
п.с. :oops: как да кача рисунката
:oops:

_________________
и все пак тя се върти и все пак той ще запали


Понеделник, 19.10.2009 г. 20:54 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов