Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
По колко масло се слага на двутактовите двигатели? 
Автор Съобщение
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение По колко масло се слага на двутактовите двигатели?
По колко масло да слагаме на двутактовите двигатели?
На този въпрос може да чуете най-разнообразни отговори, като много често срещано твърдение е "колкото повече - толкова по добре". Това е напълно погрешно разбиране. В следващите редове ще обясня защо.

До 1974г. буталния болт лагерува в мотовилката посредством бронзова втулка. При такива двигатели завода производител препоръчва съотношение на смесване 1:33
От 1974г. лагеруването се осъществява посредством двуредов иглен лагер. При тези двигатели съотношението на смесване е променено - вече е 1:50 или 20гр/л.
Дори при това съотношение на смесване завода производител гарантира запас при мазането т.е. се приема че е повече от достатъчно.

Вероятно много от вас карат с минерални масла напр. Приста 2Т Микс, Shell Advance или други западни производители.
При използването на тези масла можем да караме съвсем спокойно при съотношение 15 до 20 грама на литър, без абсолютно никакъв проблем.

При използването на полусинтетични масла като Repsol 2T-scooter, IGAT 2T Scooter, Liqui Moly RACING 2T и други от този ранг също може да дозираме маслото в тези граници от 15 до 18 грама на литър. Идеята тук е че може да се сипва и по малко, аз съм карал и с по 12гр/л и не съм имал абсолютно никакъв проблем. Маслото е достатъчно рядко, навлиза и маже навсякъде, дори при високи обороти.

Сега да преминем към пълната синтетика - тук аз лично имам леки предубеждения - това масло е прекалено рядко и не може да осигури стабилен маслен слой на елементите при ниски обороти. При тези масла обаче производителя дава съотношение на смесване 1:100 или 10 грама на литър. Такова масло има смисъл да се използва ако двигателя се движи непрекъснато във много натоварени режими и много високи обороти, нещо което смятам че никой оттук не практикува редовно. Съотношението на смесване което може да ползвате при тези масла е 10-12гр/л

При експлоатация с по "сериозна" дозировка на маслото - над 20гр/л(1:50) се натрупва нагар по горивните камери, челата на буталата, каналите на сегментите, и лагерите на коляновия вал. Вследствие на това износването се ускорява драстично, освен това се образува нагар и по продухвателните канали, както и по цялата изпускателна система което води до увеличен разход на гориво и намалена мощност.

Всеки сам си решава как да експлоатира машината си, но последствията след това са налице. Избора е ваш 8)


Неделя, 21.09.2008 г. 00:20 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти
Аватар

Регистриран на: Неделя, 20.02.2011 г. 16:09 ч.
Мнения: 155
Местоположение: Varna,Bulgaria
Automobile: Trabant 601S,Vw Golf
Мнение Re: По колко масло се слага на двутактовите двигатели?
А можели някой да ми каже колко милилитра са 1 грам(не е ли 1 гр приблизителни 0,98 милилитра)


Неделя, 01.05.2011 г. 18:14 ч.
Профил
Trabant ML
Аватар

Регистриран на: Петък, 30.07.2010 г. 19:39 ч.
Мнения: 448
Automobile: Трабант 601
Мнение Re: По колко масло се слага на двутактовите двигатели?
stankofm написа:
А можели някой да ми каже колко милилитра са 1 грам(не е ли 1 гр приблизителни 0,98 милилитра)

Аз си мисля че няма значение. На мотора слагам по 25 мл и на трабанта слагам по 25мл
Това за което ти говориш е че в повечето случеи не пишем милилитри а грамове.

_________________
С други думи, тия коне искат да ядат!Колкото повече ги юркаш толкова повече си 'апват.
Колкото повече ги 'раниш , толкова повече бягат.ОК?


Понеделник, 02.05.2011 г. 15:55 ч.
Профил
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение Re: По колко масло се слага на двутактовите двигатели?
Това със меренето до милилитър и за мен е глупост, никога не бих тръгнал да се правя на алхимик по бензиностанциите.
Масло слагам на око, винаги между 15 и 20гр/л. Тия работи със спринцовките, шишенца и мерителки са архаични отживелици, наложени от разни дядки. Размесването в тубичка, също.
Най-важното е маслото да НЕ СЕ ПРЕДОЗИРА СИСТЕМНО - ей това ебава майката на двигателчетата.
Ако веднъж сипете 25гр/л вместо 20, няма проблем, проблема е ако го правите постоянно.


Вторник, 03.05.2011 г. 15:31 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов