Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Смущения в радиото 
Автор Съобщение
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение Смущения в радиото
Напоследък забелязах че нещо не хваща добре радио колата, а одеве установих кога се проявява проблема: при пускане на фарове! Когато съм на габарити, или на запален двигател няма проблеми, но пусна ли фаровете моментално радиото почва да фъщи(все едно сигнала е слаб, не да пука като смущения от запалването), проблема го има и при запален и при угасен двигател.
Колата е с биксенон на фаровете, а те работят на доста високо напрежение, ако това изобщо има значение, но мисля че проблема си го имаше преди монтирането им.
Моля давайте идеи от какво може да е :)


Понеделник, 07.02.2011 г. 00:33 ч.
Профил
Луд с картечница
Аватар

Регистриран на: Събота, 02.02.2008 г. 13:04 ч.
Мнения: 455
Местоположение: Густо майна, Филибето!...
Мнение Re: Смущения в радиото
...сладур... [smilie=inlove]

Изведнъж ли се появи, или постепенно ?
Ако се е появил веднага след слагането на ксенона... положението е сложно. Ситуацията е точно както при смущения от запалването - само дето сега източникът не е двигателя. Съответно имаш 2 пътя, по които смущенията влизат в радиото - по захранването и през антената.

Оттам нататък би трябвало да знаеш какво да правиш. :)

(импулсното захранване на ксенона е импулсно - и хвърля смущения в много широк честотен обхват)

А ако се е появил бавно и славно - търсим халтава или ръждясала електрическа връзка във веригата на фаровете (веднага се сещам за релето - кълвач). Въобще всичко, което може да хвърля искри.
За това се сещам.

_________________
Hard to the core ! [smilie=2beers]


Понеделник, 07.02.2011 г. 21:31 ч.
Профил
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение Re: Смущения в радиото
Такаа оказа се че проблема си е баш от ксенона. При това не само аз имам този проблем - написах в гугъл смущения радио и веднага излизат 10 теми от различни форуми точно във връзка с този проблем - смущения от ксенон - случва се на всякакви коли - тойота, волво, фиат, фолксваген, БМВ(странно защо на БМВто съм със ксенон на същата фирма, а нямам смущения).
Днес пробвах някои неща - пуснах кабел за да "маса" на капака - пак тая, сложих някакъв филтър обезшумител на захранването на радиото - пак тая, сложих го на захранването на ксенона - пак тая, пуснах директен плюс на радиото от акумулатора - една идея по-малки смущения но пак ги има.
Сега това което ми идва наум е да изведа антената да хваща някъде отзад, може би една електронна на задното стъкло...
Няма ли начин да изолирам или екранирам баластите?


Понеделник, 07.02.2011 г. 21:37 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: Смущения в радиото
Пробвай с алуминиево фолио отвсякъде на баластите, и щом като си сложил на радиото директен + от акумулатора и са били по малко, може и по токовете да има някакви смущения. Аз бих пробвал да изолирам и касетофона със фолио, както и кабелите му, дори кабела на антената ако че си има.

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Понеделник, 07.02.2011 г. 22:39 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти

Регистриран на: Понеделник, 11.02.2008 г. 18:53 ч.
Мнения: 119
Местоположение: София
Мнение Re: Смущения в радиото
Най-лесният изход от положението - СМЕНИ СИ РАДИОТО ! Не се занимавай с глупости.

Иначе ще се побъркаш от кондензатори, "батерии" от кондензатори, различни алуминиеви фолиа, "замасяване" на всички капаци, врати, калници и др. с медни кабелни оплетки и маса други глупости.

Ще побъркаш и приятелите си. С въпроси, коментари, обсъждане и тестване на какво ли не. В повечето случаи на неща, които не са много ясни не само на вас.

Други познати и непознати ще ти дават постоянно толкова много идеи, че няма да можеш да ги тестваш всичките. И ще се побъркаш още.

Минал съм по част от тоя път. Затова съвети няма да ти дам, за да не си губиш времето. Каквото и да постигнеш, ще бъде половинчато. Виж марките и моделите на други радиа, които си свирят хубаво и с ксенонови фарове и си сложи такова.

За да имаш време да си живееш живота.


Сряда, 09.02.2011 г. 12:56 ч.
Профил
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение Re: Смущения в радиото
Дядо Тошо, прав си, ама радиото ми не е радио от едно време - респром или нещо такова, а си е съвременен СД плеър. И въпроса не опира до смяната му с по нов, или с друга марка.
Както споменах, оказа се че този проблем го има и при други марки автомобили, и при други марки сидита - то не е сони, пайнер, кенууд и прочие - почти всички известни производители на кар аудио.
Смущенията които излъчва ксенона си казват думата и това е. Засега наум ми идват два варианта:
-замяна на баластите със слим баласти, които според това което чета навсякъде не правят смущения.
-преместване на антената в задницата на колата, както е на БМВ-то ми, а при него няма смущения.


Сряда, 09.02.2011 г. 15:06 ч.
Профил
Луд с картечница
Аватар

Регистриран на: Събота, 02.02.2008 г. 13:04 ч.
Мнения: 455
Местоположение: Густо майна, Филибето!...
Мнение Re: Смущения в радиото
"Слим" баласта си е най-обикновен баласт, само дето е изцеден откъм пространство, за да стане тънък - иначе електрониката вътре е същата, т.е. не би трябвало да има някаква промяна. Ако имаш откъде да вземеш такива назаем - вземи и първо пробвай, че да не ти олекне портмонето за нищо.

Сега се сетих и друго: колко са ти дълги кабелите от баластите до крушките?

_________________
Hard to the core ! [smilie=2beers]


Сряда, 09.02.2011 г. 17:33 ч.
Профил
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение Re: Смущения в радиото
Nasakoto написа:
Сега се сетих и друго: колко са ти дълги кабелите от баластите до крушките?


Около 20-30см.


Сряда, 09.02.2011 г. 18:10 ч.
Профил
Луд с картечница
Аватар

Регистриран на: Събота, 02.02.2008 г. 13:04 ч.
Мнения: 455
Местоположение: Густо майна, Филибето!...
Мнение Re: Смущения в радиото
А имаш ли идея кабела дали е от типа на коаксиалните (единия проводник е оформен като централно жило, докато другия е екранираща оплетка), или са просто два успоредни проводника ?

Питам те, понеже изхода на баласта "произвежда" най-големите смущения - променлив ток, огромно напрежение (май стигаше до 2000 волта в момента на запалване), импулси, дето никой не си играе нито да ги изправя, нито да ги филтрира (щото изправителя и филтъра струват $ухо, а компанията производител требе да печели много)...

Възможно решение е предложил j_totkow - екран, само че само на тия високоволтови кабелчета. Просто ги увиваш във фолио, и това фолио го замасяваш към шасито, по възможност с къс кабел (щото дългия кабел може да се превърне във вторична излъчваща антена - вероятността е теоретична, но съвсем реална). Работа за 15 минути с отчитане на кафето е.

_________________
Hard to the core ! [smilie=2beers]


Четвъртък, 10.02.2011 г. 01:06 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти
Аватар

Регистриран на: Неделя, 10.02.2008 г. 03:29 ч.
Мнения: 125
Местоположение: Казанлък
Мнение Re: Смущения в радиото
Имам лека забележка,алуминиево фолио не става за екран на електромагнитни вълни.Смущенията по захранването много трудно ще се махнат,трябват филтри,които се смятат трудно и са доста сложни.Предполагам китаеца е спестил доста елементи,които във изтински ксенони са монтирани.

_________________
Жена и ръжда тръгнат ли спиране няма.


Четвъртък, 10.02.2011 г. 01:17 ч.
Профил
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: Вторник, 26.02.2008 г. 20:29 ч.
Мнения: 550
Местоположение: Пазарджик
Skype: j_totkow
Automobile: много ясно - трабант
Мнение Re: Смущения в радиото
Аз съм пълен лаик на тази тема, но не се ли поставяше един малък кондензатор на бобините за да обира такива смущения (това е за бубини, но какво изключение е баласта, и тя повишава напрежението) + (това го имаше в книга сега не ми се занимава да я снимам страницата) Плюс това се екранират кабелите с метална оплетка, ние нямаме и затова ползваме фолио за да премахва електромагнитни лъчения (не ми се смейте, спи ми се). За подкрепа на тезата го има в някой коаксиални кабели (не китайски) и във някой лан кабели.

_________________
http://totkow.blogspot.com/


Четвъртък, 10.02.2011 г. 01:28 ч.
Профил
Луд с картечница
Аватар

Регистриран на: Събота, 02.02.2008 г. 13:04 ч.
Мнения: 455
Местоположение: Густо майна, Филибето!...
Мнение Re: Смущения в радиото
montoya написа:
Имам лека забележка,алуминиево фолио не става за екран на електромагнитни вълни...


Не ми се спори, нито ми се заяжда... но защо алуминиевото фолио да не става за екран на електромагнитни вълни? (само не ми изтъквай довода "алуминият е немагнитен материал")...

_________________
Hard to the core ! [smilie=2beers]


Четвъртък, 10.02.2011 г. 16:41 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти

Регистриран на: Понеделник, 11.02.2008 г. 18:53 ч.
Мнения: 119
Местоположение: София
Мнение Re: Смущения в радиото
Цитат:
прав си, ама радиото ми не е радио от едно време - респром или нещо такова, а си е съвременен СД плеър.


Не съм си и помислял, че е някоя "радиоточка" от едно време - те ловяха само Хоризонт или Христо Ботев. Какво обяснение обаче ще ми дадеш за "вълна" и "поле", а? Без магнита и стружките. Я се замисли. Как ще ми го опишеш? Какво представлява? Нито го виждаш, нито го чуваш, може да му измериш някои параметри като напрегнатост, интензитет и др., но тъй или иначе пращи и дразни. Ще намалее, но няма да спре.

Затова - Не се занимавай с глупости.

Сложи си любимите дискове в колата, запиши си хубава музика на МР3 плеъра или на флашката, ако имаш USB вход и когато си нощем на фарове, слушай хубава музика, а не радио. За през деня измисли нещо друго да ти свети - напремер по-силни крушки на мястото на габаритите.


Четвъртък, 10.02.2011 г. 16:54 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти

Регистриран на: Понеделник, 11.02.2008 г. 18:53 ч.
Мнения: 119
Местоположение: София
Мнение Re: Смущения в радиото
Едно време бях впрегнал част от интелектуалния състав на Техническия Университет - професори, доценти, асистенти и разни други "менти" - резултатите бяха посредствени. Има ли излъчване, има и пращене. Или при тебе за да спре пращенето, трябва да изключиш ксенона. При мен беше по-друго. Ново радио от Кореком и готово.

Много ти е силен източника на смущения и затова се съмнявам, че ще се справиш лесно. Не искам да те отчайвам, но...


Четвъртък, 10.02.2011 г. 17:07 ч.
Профил
Regular User
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 02:12 ч.
Мнения: 1090
Местоположение: Stara Zagora
Automobile: Wartburg 353S
Мнение Re: Смущения в радиото
Момчета, благодаря ви много за съветите, но установих че смущенията не влизат през захранването, а през антената(която при мен е на предния капак). Експериментално сложих друга антена, която държах с ръка във въздуха, в колата и познайте - нямаше грам смущения при включени ксенони. Та явно просто антената трябва да е максимално далеч от ксеноните...


Четвъртък, 10.02.2011 г. 20:09 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов